Ecologisch maaien waar het kan

Dit jaar starten wij met een pilot om op meer plekken ecologisch te maaien. Hierdoor verandert het straatbeeld. Er komen minder strak gemaaide gazons en meer kruidenrijke bermen. 

Wij geven hiermee invulling aan een motie van de raad die op 22 april 2024, is aangenomen. Aan het einde van dit jaar wordt bepaald of dit voor de komende jaren de nieuwe standaard wordt. 

Ecologisch maaien

In bermen en gazons leven veel verschillende planten en dieren. Door deze minder vaak te maaien, 1 tot 2 keer per jaar, is er minder sterfte van insecten en amfibieën. Bovendien biedt het hogere gras en de bloeiende kruiden meer voedsel en leefgebied voor de dieren. Het maaisel voeren wij af, waardoor de bodem armer wordt aan voedingsstoffen (verschraling). Hierdoor groeit het gras minder snel en krijgen kruiden en wilde planten meer kans om te groeien. Met dit beheer leveren wij een actieve bijdrage aan het bevorderen van de biodiversiteit.

Uitbreiding plekken ecologisch maaien

In 2025 gaan wij op meer plekken in ons dorp ecologisch maaien. Uitgangspunt daarbij is: ecologisch maaien waar het kan. Op plekken waar dat niet mogelijk is, blijven wij traditioneel maaien tot wel 26 keer per jaar. Denk hierbij aan: speelplekken, smalle stroken gras of bij kruispunten en oversteekplaatsen. Hier speelt vaak de verkeersveiligheid een grote rol. 

Eerste maaironde in juni

In juni starten wij met de eerste ecologische maaironde. Bij het maaien letten we op het juiste moment en de manier van maaien. Het aantal keer maaien hangt af van de grondsoort. Op vruchtbare bodems zoals klei en veen, maaien we 2 keer per jaar: in juni en september. Op arme bodems zoals zand, is 1 keer per jaar maaien in september meestal genoeg. Ons maaiteam bepaalt per keer wanneer het beste moment is om te maaien en of de manier van maaien past bij de locatie.

Om altijd een deel van het leefgebied van insecten te behouden, maaien we in delen. Het deel dat in het ene jaar blijft staan, maaien we het jaar erop. 

Innovatieve maaimachine

Wij maaien volgens de richtlijnen van het Kleurkeur-keurmerk van De Vlinderstichting. Tot nu toe werd enkel gebruik gemaakt van een traditionele klepelmaaier met zuigfunctie. Deze slaat het gras stuk en heeft een negatieve impact op planten en dieren. Dit jaar gebruiken wij bij het ecologisch maaien een innovatieve maaimachine die is goedgekeurd door De Vlinderstichting. Deze machine snijdt het gras af waardoor insecten en amfibieën meer kans hebben om te overleven. Bovendien blijven zaden op de grond liggen, zodat planten zich makkelijker kunnen verspreiden. Zo draagt het maaien direct bij aan het bevorderen van de biodiversiteit.

Meer informatie over alle vormen van maaien die wij toepassen.